Mākslas izmaksas


Katrs, kas ziņās dzirdējis pasaules dārgāko mākslas darbu cenas noteikti ir aizdomājies, ka arī pats varētu kļūt par mākslinieku. Diemžēļ visdārgākie darbi parasti ir māksliniekiem, kas jau sen ir aizsaulē un to cilvēku skaits, kas var dzīvot komfortabli, radot savus unikālos darbus, nav liels. Tajā pašā laikā profesionālu mākslinieku skaits gan Latvijā, gan pasaulē ir gaužām liels. Aplūkojot mākslas darbus un to cenas, varam ātri secināt, ka profesionalitātei un kvalitātei ne vienmēr ir korelācija. Mēs varam runāt par iedvesmu, īpašo sajūtu un emocijām, ko rada mākslas darba aplūkošana, taču tad mēs ieejam jomā, kuru nevar izmērīt. Salīdzinot divus viena profila darbus, tikai retais spēs nekļūdīgi pateikt, kurš ir labāks. Arī starp mākslas kritiķiem viedoklis nebūs vienots, pie nosacījuma, ka tas nav kāds darbs, ko viņi jau pazīst.

Kā kļūt par mākslinieku ?

Pirmais, kas jāizdara māksliniekam, lai sevi par tādu varētu saukt ir jāiegūst atpazīstamība. Mākslinieks, kas viens pats zīmē savā pagrabā vai mansardā tikai priekš sevis pasaulei nav interesants. Ja darbi nav redzami tos nevar novērtēt. Vienkāršākais veids kā iegūt popularitāti ir sākotnēji kļūt atpazīstamam kādā citā veidā. Varianti ir dažādi, taču ne visi dod rezultātus. Šī iemesla dēļ daļa mākslinieku ir izvēlējušies kļūt atpazīstami ar skandāliem un nepareizu rīcību. Pirms pāris gadsimtiem šādi pseido mākslinieki tiktu nosūtīti uz labošanās iestādēm vai izraidīti. Šodien viņi sevi var dēvēt par nepieradinātiem māksliniekiem vai māksliniekiem, kas ir pret sistēmu, rada ko jaunu.

Mākslai būtu jāpauž cilvēka būtības labākā puse, jāpalīdz arī pārējiem kļūt labākiem. Ja tā koncentrējas uz dzīvniecisko, vairo negācijas, šādi darbi nebūtu jāpopularizē. Diemžēl popkultūrā un patērētāju sabiedrībā viss ir otrādi un vecās patiesības vairs netiek uztvertas par patiesībām.

Lai kļūtu par mākslinieku vispirms ir jāizvēlas ar ko vēlaties nodarboties un jāpārbauda vai ir talants. Ja nevarat uzgleznot precīzu, reālu priekšmetu vai māju, tad glezniecībā Jums nav ko darīt. Sākumā ir jāspēj būt precīzam un jāparāda sava varēšana un tikai tad var pāriet pie augstākiem līmeņiem. Pretējā gadījumā to var saukt tikai par diletantismu. Lai kļūtu par mākslinieku tradicionālā izpratnē var būt jāiegulda pamatīgi līdzekļi, kas ne vienmēr ir pieejami. Agrākos laikos mākslu atbalstīja mecenāti, šobrīd studentiem ir pieejamas dažādas stipendijas, bet tikai uz neilgu laiku. Ja Jums ir Dieva dots talants un sūtība, tad visas durvis pavērsies un Jūs sasniegsiet mērķi, neskatoties ne uz ko. Pretējā gadījumā būs jāiegulda daudz pūles un var nākties sisties ar galvu sienā.

Mākslas radīšanas izmaksas

Materiāli, kas tiek izmantoti glezniecībā vai tēlniecībā nav dārgi. Dārga ir izglītība un dārgs ir laiks. Daudzi radošo profesiju pārstāvji rada savus darbus un paralēli strādā kādu citu darbu, lai varētu savilkt galus kopā. Kļūšana par mākslinieku parasti prasa ilgu laiku un, lai šo ceļu noietu ir jāiegulda lielas pūles un līdzekļu. Visam ir izņēmumi, bet kopējā likumsakarība ir tieši šāda. Lai kļūtu par mākslinieku nepietiks ar īstermiņa risinājumiem vai aizdevumiem. Paņemt kredītlīniju uz pāris gadiem var likties lieliski, taču nauda būs jāatmaksā, bet panākumi var izpalikt. Iespējams, labākais veids, kā nodrošināt panākumus ir uzvara konkursos, kas ļauj gūt atpazīstamību un pēc tam vienošanās ar mecenātiem par atbalstu radošajā ceļā. Pat Latvijā ir salīdzinoši daudz cilvēku, kas atbalsta mākslu, bet ārzemēs to skaits ir vēl lielāks. Ja varat sazināties ar ārzemju latviešiem, kas atbalsta savējos radošos cilvēkus, iespēja atrast labvēļus ir lielāka. Protams, neviens nevar dot garantiju, ka viss izdosies, taču ir skaidrs, ka tas, kurš nemēģina, tam panākumi nebūs nekad.

(Attēlā V. van Gogs “Sarkano vīnogu lauks”)