Gustavs Klimts


800px-gustav_klimt_046

1862. gadā trīs bērnu ģimenē netālu no Vīnes, Baumgartenā, dzimušais Gustavs Klimts ir viens no pasaules pazīstamākajiem 20.gs. gleznotājiem. Studējot Vīnes mākslas un amatu skolā dzīvoja trūkumā, bet pēc tam kopā ar brāļiem un pāris draugiem izveidoja Mākslinieku komandu, kas veica visdažādākos savam profilam atbilstošus darbus. Savas karjeras pirmajā pusē Klimts gleznoja  ainavas, portretus, alegorijas, apgleznoja arhitektūras dekorācijas. Saņēmis dažādus apbalvojumus no Austroungārijas ķeizara, vēlāk kļuva par atzītu profesoru vairākās Vīnes augstskolās. Līdz ar tēva un brāļa nāvi 1892. gadā Gustavam Klimtam notika lūzums un aizsākās jauna gleznošanas ēra, kas padarīja viņu pasaulslavenu. Tā dēvētā “zelta fāze”, kurai impulsi meklējami tēva arodā un Klimta Venēcijas apciemojumos izceļas ar krāšņiem un līdz šim neredzētiem motīviem un kompozīcijām. Darbi ir krāšņi, daudzveidīgi un tēli škietami saplūst viens ar otru, radot estētisku baudījumu.

Atšķirībā no lielākās daļas mākslinieku, kas nododas bohēmai un dzīvo labprāt pa kafejnīcām, Klimts pievērsās glezniecībai un ģimenei. Lielāko daļu pavadīja mājās un būdams slavens jau savas dzīves laikā varēja izvēlēties ar ko strādāt. Dažādi mecenāti un atbalstītāji stāvēja pie viņa rindā, kas, protams, veicināja viņa pašapziņu. Klimts netiecās pēc publicitātes un neuzskatīja sevi par kaut ko īpašu, nezīmēja pašportretus un tiem, kas vēlējās vairāk ko uzzināt par viņu, ieteica skatīties darbus, nevis runāt.

1911. gadā Klimts ar darbu “Nāve un Dzīve” ieguva pirmo vietu pasaules mākslas izstādē Romā. Viņa pazīstamākie darbi ir Skūpsts, Adele Bloch-Bauer, Saulespuķe, Apskāviens, Cerība II, Aklais, un citi. Šobrīd Klimta darbi joprojām ir ļoti pieprasīti un ir vieni no top 10 dārgākajiem pasaulē. To pārdošanas cena var svārstīties no dažiem desmitiem līdz vairāk kā simts miljoniem eiro. Aktuālo mākslas darbu cenu ir grūti noteikt, jo mākslas darbi, kas pirms 10 – 20 gadiem ir pārdoti par dažiem miljoniem var tikt nākamajā reizē pārdoti par rekordcenu. Iespējams, ka tieši Klimta darbi būs nākamie, kas kļūs par pasaules dārgākajiem. Vispārējā mērogā Klimta darbiem nav bijusi būtiska ietekme uz mākslas žanru attīstību, taču tie ir spējuši iemantot popularitāti, kas Klimtu automātiski padara par populāru mākslinieku.

*(Attēlā – Adele Bloch Bauer I)